Otomotiv endüstrisinin Bilgi Güvenliği alanında sektöre özel ihtiyaçları dikkate alarak oluşturduğu bir Bilgi Güvenliği çerçevesidir. Otomotiv endüstrisi ana üreticileri bir araya gelerek ilgili güvenlik çerçevesini oluşturmuştur. Servis sağlayıcıları ve tedarikçilerin, üretici firmalara (OEM) hizmet sunarken gerçekleştirdiği çalışmalar esnasında güvenlik gereksinimlerinin karşılandığını kanıtlamak amacıyla TISAX – Trusted Information Security Assessment
Exchange denetimlerinden geçmeleri zorunlu hale gelmiştir. Otomotiv endüstrisi için tedarikçi veya servis sağlayıcıysanız, müşterilerinize ait bilgileri
güvende tuttuğunuzu tüm sektörde kabul edilebilir şekilde kanıtlamanızın tek yolu TISAX denetimleridir.

TISAX’ın Faydaları;

– Tüm TISAX katılımcıları arasında değerlendirme sonuçlarının görülebilmektedir. Bu belgeye sahip olan kurumlar, bir başka üretici tarafından aynı belgenin talep edilmesi durumunda ek çaba sarf etmeye gerek duymadan süreci hızlı şekilde işletebilirler.
– Tedarikçi firmalar, ana üreticiler nezdinde daha fazla güven sağlamış olurlar.
– Farklı kanallardan gerçekleştirilecek kontrol ihtiyaçları önlenerek, TISAX ağındaki firmalarla karşılıklı tanınmanın sağlanması ile zaman ve maliyetten tasarrufu ortaya çıkar.
– Belgelendirme hizmeti ENX tarafından yetkilendirilen güvenilir sertifikalı servis sağlayıcılar tarafından gerçekleştirilir.